Рак яєчників займає 4-те місце у структурі онкологічних захворювань жіночої репродуктивної системи, поступаючись за частотою раку молочної залози, ендометрія і шийки матки. При цьому найбільша кількість жінок, хворих на злоякісні пухлини статевих органів помирають саме від РЯ (50 – 65 %). Летальність на першому році після встановлення діагнозу РЯ складає 35 %.
Доведено, що частота захворювань зростає в періоді постменопаузи. У віковій групі 40 – 44 років захворюваність складає 15 – 17 на 100 тис. населення. Водночас у віковій групі 75 – 79 років захворюваність доходить до 50 – 55 випадків на 100 тис. населення, тоді як герміногенні пухлини яєчників частіше виникають у дітей і молодих жінок.
Показники п’ятирічної виживаності залежно від стадії РЯ: стадія I – 93 %, стадія II – 70 %, стадія III– 37 % і стадія IV – 25 %.
Необхідно підкреслити, що значна кількість хворих на РЯ спочатку потрапляють у неспеціалізовані установи, де отримують неадекватне лікування. Все це призводить до фатального погіршення результатів подальшого лікування.
Дуже важливо діагностувати РЯ на ранній стадії захворювання і таким чином збільшити термін виживання, однак зробити це досить складно. На підставі клінічних, морфологічних і молекулярно-генетичних даних пухлини яєчника ділять на дві групи – I і II типу. Пухлини I типу повільно ростуть, виникають з пограничних пухлин. До них відносяться мікропапілярні, серозні, муцинозні, ендометріоїдні аденокарциноми. Пухлини II типу відрізняються швидким зростанням, дуже агресивні, як правило, не пов’язані з попередніми пограничними пухлинами і складають більшість пухлинних утворень яєчника. Зазвичай вони діагностуються на пізніх стадіях. До них належать пухлини високого ступеню злоякісності – серозні аденокарциноми, злоякісні мезодермальні пухлини (карциносаркоми) і недиференційовані карциноми.
Рак яєчників

Рак яєчників з метастазами в сальник

Терміни обстеження, що можна здійснити в нашій консультативній поліклініці спеціалізованої установи до 8 днів.
Обсяг обстежень:
- Анамнез хвороби та життя
- фізикальне обстеження
- клінічно обстеження
- гінекологічне ректо-вагінальне дослідження
- пухлинний маркер СА-125, Не-4.
- рентгенографія органів грудної клітки,.
- Рентгеноскопія ШКТ, ірігоскопія або фіброгастродуоденоскопія та колоноскопія
- цитологічне дослідження асцитичної рідини
- дослідження молочних залоз, щитовидної залоз
- УЗД органів черевної порожнини
- комп’ютерна томографія
- консультація морфологічних препаратів з ЛПЗ (у хворих оперованих в ЛПЗ)
- консультація хіміотерапевта, радіолога, анестезіолога та інших фахівців за показаннями.
ОБСЯГ СТАНДАРТНОГО ЛІКУВАННЯ
Стадії IA,В G1-G2, (крім світлоклітинного гістотипу):
Хірургічне втручання: екстирпація матки з додатками, резекція великого сальника та ревізія черевної порожнини, біопсія лімфатичних вузлів, мазки – відбитки з різних відділів черевної порожнини з метою адекватного стадіювання.
Консервативна тактика (як виключення): у молодих хворих на рак яєчників IA стадії, які бажають зберегти фертильність, при високодиференційованих карциномах (G1): однобічна аднексектомія, оментектомія → ретельне диспансерне спостереження → після народження дитини або закінчення дітородного віку → операція в повному обсязі.
Ад’ювантна хіміотерапія I лінії.
Стадії IA,В G3, 1С, IIА,В,С, всі стадії світлоклітинного раку
Хірургічне втручання: екстирпація матки з додатками та резекція великого сальника, комбіновані операції + ад’ювантна хіміотерапія I лінії.
Проводяться 6 курсів хіміотерапії за однією із схем. У випадку клінічного прогресування захворювання або високого рівня маркера СА-125 після операції та ад’ювантного лікування варто переходити на хіміотерапію ІІ лінії (див. в таблиці №5).
При наявності асциту – парацентез, встановлення в черевну порожнину катетера для евакуації асциту та проведення ендоабдомінальної ХТ.
При лікуванні хворих з ексудативним плевритом ефективні похідні платини, а також препарати, що вводяться ендоабдомінально або внутрішньоплеврально.
Стадії III-IV
циторедуктивна операція (екстирпація або надпіхвова ампутація матки з додатками, оментектомія, видалення, по можливості, всіх інших осередків пухлини: в черевній порожнині, заочеревинному просторі, лімфатичних вузлах) → 6 курсів хіміотерапії I лінії . Наявність пухлинного плевриту не міняє тактики лікування. У хворих з нерезектабельними пухлинами, метастазами в печінку, легені, надключичні лімфатичні вузли, при масивному ураженні середостіння, наявності асциту – неоад’ювантна хіміотерапія 2-3 курси з наступним вирішенням питання щодо операції.
Променева терапія в схемах хіміопроменевого лікування
На залишкову пухлину, разова осередкова доза 2 Гр до сумарної осередкової дози до 35-50 Гр, та на метастази в лімфатичні вузли (надключичні, середостіння, заочеревинні, пахвинні та ін.).
МОНІТОРИНГ ХВОРИХ РЯ
1. Консультація онкогінеколога (упродовж першого року кожні 3 місяці, потім 1 раз в 6 місяців).
2. УЗД органів черевної порожнини (упродовж першого року кожні 3 місяці, потім 1 раз в 6 місяців).
3. Аналіз крові на пухлинний маркер СА- 125, Не 4 (упродовж першого року кожні 3 місяці, потім 1 раз в 6 місяців).
4. Рентгеноскопія органів грудної клітки (1 раз в 6 місяців).