В Україні і світі найбільш поширене онкологічне захворювання серед жінок – рак молочної залози. У наш час цей діагноз не означає вирок. З кожним роком методи лікування раку молочної залози розвиваються і удосконалюються. Але треба розуміти, що для одужання надзвичайно важлива рання діагностика! Рак молочної залози, виявлений на початкових стадіях, добре піддається лікуванню.
У сучасній медицині є різні методи боротьби з хворобою: хірургічне втручання, променева і медикаментозна терапія (в тому числі таргетна ),.
Імовірність діагностики раку молочної залози протягом усього життя розподілена нерівномірно і підвищується з віком:
- З 1000 жінок у віці 30 років, в наступні 10 років, рак грудей буде виявлений у 4 жінок;
- З 1000 жінок у віці 50 років, в наступні 10 років, рак грудей буде діагностований у 20 жінок;
- З 1000 жінок у віці 70 років, в наступні 10 років, рак грудей буде виявлений у 37 жінок.
В середньому, протягом усього життя, рак грудей діагностується у 120-130 жінок з 1000 (тобто у кожної восьмої), проте тільки близько 20-30 жінок гинуть від цього захворювання.
5-річна виживаність пацієнток
з 0 або I стадією РМЗ наближається до 100%;
на 2-ої стадії показник 5-річного виживання становить 93%;
3-ій стадії відповідає показник 5-річного виживання в 72%;
На IV стадії метастатический РМЗ має найгірший прогноз.
стадії 5-річна виживаність становить 22% .
При обстеженні молочної залози (УЗД, МРТ, мамографія, пальпація) у лікарів може виникнути підозра на онкологічне захворювання. Єдиний спосіб підтвердити або спростувати підозру – взяти зразок тканини з підозрілої ділянки і вивчити його під мікроскопом. При утворенні в молочній залозі найчастіше проводиться толстоігольная біопсія (трепан-біопсія) з гістологічним дослідженням матеріалу. Якщо онкологічний діагноз підтверджується, то виконується імуногістохімічне дослідження для вивчення молекулярних особливостей пухлини.
ДІАГНОСТИКА РАКУ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ
Обстеження молочної залози в Інституті проводять з використанням новітніх методик.
Класичні стандартні методи:
- УЗД – ультразвуковий;
- рентгенологічний – мамографія.
Щоб оцінити поширення хвороби в організмі можуть призначатися:
- УЗД;
- Комп’ютерна томографія;
- Остеосцінтіграфія ;
- МРТ;
Широко застосовують спеціальні методи досліджень, такі як дуктографія , стереотактичної біопсія, аспіраційна біопсія, трепан-біопсія.
Всі ці методики, включаючи імуногістохіміческое дослідження структури пухлинної тканини, успішно застосовуються в клініці нашого Інституту.
ЛІКУВАННЯ РАКУ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ
Вибір способу лікування залежить від багатьох факторів: стадії хвороби, віку жінки, будови та темпів зростання пухлини. У клініці Інституту застосовують комплексний підхід, тобто – Оптимальне поєднання хірургічного, радіотерапевтичного і хіміотерапевтичного методів.
Консиліум фахівців різного профілю порадить хворій саме те лікування, яке в її випадку гарантує успішний результат – як онкологічний, так і естетичний.
ХІРУРГІЧНЕ ЛІКУВАННЯ
При виборі методу операції фахівці заздалегідь планують варіант відновлення форми та об’єму молочної залози. Хірургічне лікування передбачає два підходи: від них залежить безпосередньо спосіб реконструкції грудей.
Варіанти операцій :
квадрантектомія – часткове видалення молочної залози з регіонарними лімфовузлами ;
мастектомія – повне видалення молочної залози.
Необхідність виконання мастектомії виникає, якщо:
- у пацієнтки маленькі груди;
- пухлина проросла в шкіру або грудну стінку;
- пухлина дуже великого розміру;
- пухлина поширена по всій грудей.
Якщо ж уникнути мастектомії неможливо, пацієнтці пропонують різні варіанти відновлення молочної залози з урахуванням особистих переваг.
Переваги хірургічного лікування в клініці Інституту :
- індивідуальний підхід до кожної жінки при виборі варіанта операції;
- висококваліфіковані хірурги;
- органозберігаючі малотравматичні операції;
- проведення гістологічних інтраопераційних досліджень для вибору обсягу хірургії.
ХІМІОТЕРАПЕВТИЧНЕ ЛІКУВАННЯ
Хіміотерапія може призначатися як після операції, так і до неї. Мета передопераційної хіміотерапії – зменшити первинну пухлину, для того щоб з’явилася можливість видалення освіти зі збереженням грудей ( лампектомія ).
Після операції хіміотерапію призначають для знищення метастазів і придушення їх в майбутньому . При проведенні хіміотерапії використовують міжнародні протоколи, затверджені науковими онкологічними спільнотами (ASCO, NCCN, ESMO) як стандарти лікування.
ПРОМЕНЕВА ТЕРАПІЯ
Променеву терапію застосовують для лікування раку грудей у випадках:
- як профілактику рецидиву після операції;
- при проведенні симптоматичного (паліативного) лікування видаляються пухлин;
- для симптоматичного лікування при віддалених метастазах, коли є ускладнення (біль, здавлювання спинного або головного мозку).
РЕКОНСТРУКЦІЯ МОЛОЧНИХ ЗАЛОЗ
Відновлювальна операція дозволить жінці уникнути переживань через деформацію або втрати грудей. У Інституті застосовують різні методи реконструкції, які відрізняються за складністю та тривалістю.
Варіанти відновлення молочної залози:
- одномоментна – проводиться відразу після видалення пухлини протягом операції;
- відстрочена – виконується після всіх етапів лікування.
Реконструктивні операції відрізняються і по виду тканин, які використовують для відновлення грудей. Залежно від конкретної ситуації застосовують або власні тканини організму ( аутотканини ), або постійні або тимчасові імплантати ( аллоткані ).